Marzą Ci się długie, zdrowe włosy, a zamiast tego wypadają Ci garściami? Ten problem nie będzie Cię już dotyczył. Przeczytaj do końca, ponieważ przygotowałam ratunek dla Ciebie i Twoich włosów. Według statystyk aż 50% osób przed 50 rokiem życia doświadcza wypadania włosów. Dużo prawda? Ale spokojnie, oto spis witamin i związków mineralnych, które mają wpływ na kondycję włosów!
WITAMINA A znajduje się na samej górze listy, ponieważ jest bardzo ważna dla zdrowia i wzrostu włosów. Jednak jest jedno ALE! Zarówno niedobór jak i jej nadmiar wpływają negatywnie na stan włosa. A co ciekawe w wielu suplementach, które zapewniają nam "wzrost włosów i poprawę ich kondycji" możemy znaleźć duże ilości witaminy A. Dlatego radziłabym Ci unikać takich suplementów. Zdrową dietą jesteśmy w stanie dostarczać wystarczająco dużo witaminy A, znajdziesz ją w jajkach, produktach mlecznych, tłustych rybach czy batatach.
Optymalne dzienne spożycie 900-700 µg
WITAMINA B7 znana jako popularna biotyna. Przeważnie jest to pierwszy wybór w przypadku wypadania włosów. Ale czy słusznie? Nie! U osób stosujących zbilansowaną dietę jej niedobory praktycznie nie występują. Dodatkowo jest to jedna z witamin z grupy B, którą nasz organizm jest w stanie wytwarzać samodzielnie. Nie ma żadnych dowodów na to, że suplementacja biotyną wpływa pozytywnie na wypadanie włosów. Ponadto może fałszować wyniki niektórych badań z krwi np. hormonów tarczycy. Dlatego nie polecam Ci jej suplementowania. Zamiast tego zadbaj o dietę i produkty takie jak jajka, wątróbka, produkty mączne, pomidory, marchew lub szpinak.
Optymalne dzienne spożycie 30 µg
WITAMINA B9 kolejna z grupy B. Zwana również kwasem foliowym. Znajdziesz ją w ciemnozielonych warzywach liściastych, nasionach roślin strączkowych, wątróbce, jajkach czy serach dojrzewających.
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie włosów, spożywaj 400 µg folianów dziennie.
WITAMINA C znajduje się na tej liście, ponieważ ogrywa kluczową rolę w jelitowym wchłanianiu żelaza, do którego zaraz przejdziemy. Dlatego będzie ważna u osób z problemem wypadania włosów związanym z niedoborem żelaza.
Co wystarczy zjeść, aby suplementować jej odpowiednią ilość wraz z dietą? Będziesz w szoku!
pół papryki
100g ugotowanego brokułu
50g czarnych porzeczek
100g kiwi
100g truskawek
Trudne? Nie sądzę.
ŻELAZO to właśnie jego niedobór jest dość powszechny u kobiet z problemem wypadania włosów. Jest to ważny związek do monitorowania, ponieważ w Polsce aż 25% kobiet cierpi na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Dlatego jeśli masz problem z wypadaniem włosów, udaj się do lekarza, wykonaj badania z krwi i podejmij decyzję o ewentualnym leczeniu.