Każdemu z nas czasem doskwiera uczucie zmęczenia. Szkoła, praca i życie w ciągłym biegu potęgują problem. Jednak w tym całym szale warto się na chwilę zatrzymać i zatroszczyć o siebie.
Dlaczego doskwiera nam zmęczenie?
Powodów może być wiele, ale najważniejszym z nich jest higiena snu. Sen stanowi podstawę do utrzymania podstawowych funkcji kognitywnych, czyli procesów myślowych, koncentracji, skupienia i zapamiętywania. W trakcie snu nasze ciało reguluje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Mówiąc krótko: gdy śpimy nasz organizm się regeneruje.
Dorosła osoba potrzebuje około 7-8 godzin snu. Jednak jest pewien haczyk. Możemy spać nawet i 9 godzin, a wciąż czuć się niewyspani. Dlatego tak ważna jest higiens snu i zasada 3C:
Cicho - podstawą wyspania jest cisza.
Ciemno - zadbaj o to, aby miejsce w którym śpisz było zaciemnione, a twoje godziny snu mieściły się w przedziale 22:00-7:00.
Chłodno - zadbaj o wcześniejsze przewietrzenie pomieszczenia, w którym będziesz spać. Utrzymuj temperaturę ok. 18-20 stopni.
Dodatkowo warto odłożyć telefon i wyłączyć telewizje co najmniej ok.1h przed snem. Światło niebieskie negatywnie wpływa na wydzielanie melatoniny, która jest kluczowa w procesie zasypiania, reguluje godziny snu i wpływa na regeneracje.
Często występującą przyczyną zmęczenia jest za mała podaż kalorii. Źle zaplanowana i przewlekła redukcja może doprowadzić do zespołu RED-s, czyli zespołu względnego braku energii. Problem dotyczy głównie kobiet, które znacznie częściej decydują się na skrajne głodówki lub diety sokowe, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. W takich przypadkach może dochodzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej, zaburzeń cyklu miesiączkowego, ale także do niedoborów, które w konsekwencji prowadzą do osłabienia, przewlekłego zmęczenia i braku energii.
Niska podaż energii w diecie może doprowadzić do zaburzeń wydzielania hormonu luteinizującego, który odpowiada za proces owulacji. Co w efekcie może wpłynąć na całkowity zanik miesiączki.
I dla wszystkich trenujących kobiet warto wspomnieć również o niedopasowanym, przeładowanym treningu.
Tak, źle dopasowany trening może być powodem uczucia zmęczenia. Dlatego tak ważna jest praca na odpowiednim planie treningowym, a nie wykonywanie ćwiczeń z TikToka 😉.
Więcej nie znaczy lepiej. Przekraczając fizjologiczny pułap zysków tylko sobie szkodzimy. Potrzeba regeneracji wzrasta, a my nie otrzymujemy żadnych benefitów związanych z lepszymi efektami. Dlatego wiele osób dziwi się, że plany dla osób początkujących są takie "krótkie".
Ale wyobraź sobie, że twoje mięśnie dotychczas nie wykonywały praktycznie żadnej pracy z wyjątkiem funkcji życia codziennego. Dla nich jakakolwiek aktywność będzie zaskoczeniem, do którego muszą się przyzwyczaić.
Teraz już znasz najczęstsze przyczyny zmęczenia. Co w takim razie możesz zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie?
Przed spaniem zamiast skrolować rolkę, wybierz interesującą Cię książkę, zaparz herbatę i zrelaksuj się
Zamiast skrajnego ucinania kalorii dorzuć do swojej aktywności spacer
Naucz się czasami po prostu zwolnić tempo i zatroszczyć się o samą siebie